Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom hotell-, konferens- och restaurangbranschen samt därmed jämförliga branscher ävensom informationsservice, bedriva lokal-, förmögenhets- och fastighetsförvaltning samt reklam-, marknadsförings- och konsultverksamhet inom hotell- och restaurangbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 53 941 | 49 688 | 49 522 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 971 | -690 | 150 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 082 | -453 | 283 |
| Årets resultat (tkr) | |||
| Summa tillgångar (tkr) | 37 146 | 35 944 | 36 368 |
| Antal anställda | 20 | 22 | 20 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 53 941 | 49 688 | 49 522 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 971 | -690 | 150 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 082 | -453 | 283 |
| Årets resultat (tkr) |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 864 | 4 870 | 5 351 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 282 | 31 074 | 31 017 |
| Tillgångar (tkr) | 37 146 | 35 944 | 36 368 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 24 120 | 24 120 | 24 120 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 887 | 2 945 | 3 329 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 10 140 | 8 879 | 8 919 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 37 146 | 35 944 | 36 368 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 605 | 990 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 8 627 | 7 991 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 20 | 22 | 20 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 697 | 2 259 | 2 476 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 420 | 449 | |
| Vinstmarginal | 3.6% | -1.4% | 0.3% |
| Soliditet | 70.5% | 73.0% | 72.9% |
| Kassalikviditet | 313.7% | 344.5% | 341.9% |
World Trade Center Stockholm AB ingår i en koncern med 82 bolag. Moderbolag är Vasaterminalen AB och koncernmoderbolag är Alecta Tjänstepension Ömsesidigt. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom hotell-, konferens- och restaurangbranschen samt därmed jämförliga branscher ävensom informationsservice, bedriva lokal-, förmögenhets- och fastighetsförvaltning samt reklam-, marknadsförings- och konsultverksamhet inom hotell- och restaurangbranschen samt därmed förenlig verksamhet.